Історико-культурний заповідник "Буша"

Надіслав: admin , дата: сб, 28.01.2017 - 15:08

Заповідник "Буша"
Невелике село Буша у Вінницькій області, що лежить на мальовничих високих берегах річки Мурафа, - справжня культурна скарбниця для цінителів археології. Тут відкрито поселення трипільської, черняхівської, скіфської, давньоруської культур; тут є і середньовічний замок. З 2000 року територія пам'яток оголошена історико-культурним заповідником.

Буша: історико-культурний заповідник
Головним археологічним скарбом є Бушанській рельєф, знайдений в 1883 році в язичницькому печерному храмі. З часу його відкриття пройшло більше століття, а вчені так і не з'ясували точно, ні до якого століття належить рельєф, ні що саме на ньому зображено. Під час дискусії висувалися навіть надзвичайні версії, однак прийти до єдиної думки так і не вдалося. Цікавою деталлю зображення є прямокутник, що нагадує за формою телевізор.

Буша: історико-культурний заповідник
Мальовничий краєвид розгортається навколо Бушанського замку. До наших днів збереглася лише одна замкова вежа, яку відреставрували і перетворили в музей. Замок побудував у другій половині хви століття Ян Замойський. За збереженим описам, він мав шість башт, і в кожної знаходився пороховий склад і гарнізон. Вежі з'єднувалися стінами і підземними переходами.
Під час народно-визвольної війни Богдана Хмельницького Буша виявилася між двох вогнів, тут постійно відбувалися сутички. У 1654 році козаки розгромили тут трьохтисячне польське військо, проте поляки отримали велике підкріплення і взяли замок в облогу, а голову гарнізону вбили. Коли шансів на порятунок у козаків не залишилося, вдова сотника підпалила пороховий склад. Стався потужний вибух, який зруйнував замок і завдав великої шкоди польської армії.

Буша: історико-культурний заповідник
Поруч з замком обладнаний парк історичної скульптури - музей під відкритим небом. Тут виставлені як кам'яні степові ідоли, так і твори сучасних скульпторів-каменотесів по історичним мотивами.
Ще однією історичною пам'яткою міста є і старовинне кладовище ХВІІІ століття.

Час роботи:
- Понеділок - П'ятниця: ц 8.00 до 17.00, вихідний: Сб, Нд

Контакти
Область
Вінницька область
Контактний номер
2,87 км²
Засноване: 1300 року
Населення: 847
Густота населення: 295,12 осіб/км²
Поштовий індекс: 24523
Телефонний код: +380 (4336)
Код КОАТУУ: 0525680801