Skip to main content

Собор Різдва Богородиці - Кропивницький

Submitted by admin on Tue, 01/31/2017 - 00:48

Собор Різдва Богородиці - Кропивницький
      Будувати фортецю Святої Єлизавети на високому правому березі річки Інгул під керівництвом інженера підполковника Людвіга Менцеліуса почали за царським указом в 1754. Місце обрали не випадково: у південних рубежів Нової Сербії, приблизно на півдорозі між Архангельської (на річці Синюха, нині - місто Новоархангельськ) і Мішурінорізкой (на Дніпрі) фортецями. Фортеця послужила за часів російсько-турецької війни (1768-1774) - її безуспішно облягав кримський хан Керім-Гірей.
      Територія фортеці - це невелике містечко, про яке зараз нагадують встановлені на постаментах чавунні гармати, фрагменти земляних валів і хрест з меморіальною дошкою на центральній площі, що позначає місце, де звели перший православний храм Єлисаветграда - Троїцьку церкву.

      З укладенням Кучук-Кайнарджийського миру (1774) кордони Російської імперії відсунулися на південь, фортеця втратила своє стратегічне значення і перетворилася на резервну базу російських військ. Біля стін фортеці виникла слобода, що в 1777 стала центром Елисаветинской провінції Новоросійської губернії, а з 1784 року - містом Єлисаветград.
      У долині Інгулу, на схилі, грецькі купці з дозволу влади організували невелике поселення і неподалік від ярмаркової площі в 1757 заклали дерев'яний храм на честь Володимирської ікони Божої Матері. У 1812 на його місці з'явився кам'яний храм з трьома престолами - Володимирської ікони Божої Матері (головний), Святого Іоанна Предтечі і Святої великомучениці Катерини (бічні) і з триярусною дзвіницею в неокласичному архітектурному стилі, який в пам'ять про громаду, що його заснувала і до сих пір називають грецькою церквою. У 1898 споруда храму істотно добудували, збільшивши його площу майже вдвічі.

Церква володимирській ікони Божої Матері у Кіровограді

      Церква Володимирської ікони Божої Матері в Кіровограді - єдиний міський храм, який жодного разу не закривали за радянських часів. Після звільнення Кіровограда від німецької окупації в 1944 і руйнування міського Успенського собору обов'язки кафедри на себе взяв храм Володимирської ікони Божої Матері (грецька церква). Тоді головний престол нового собору було освячено на честь Різдва Пресвятої Богородиці. У 1985 під керівництвом єпископа кіровоградського і миколаївського розписали собор всередині, прикрасили позолотою іконостас. На рубежі тисячоліть в головному храмі міста і регіону, кафедральному соборі Різдва Пресвятої Богородиці Кіровоградської єпархії Української православної церкви провели реставраційні роботи, тоді він і з'явився у відповідній його статусу красі.

Як дістатися до Кафедрального собору різдва Пресвятої Богородиці в Кіровограді

      Від вулиці Поповича, 1 (центральний ж/д вокзал в Кіровограді) необхідно пройти 110 метрів (2 хвилини) в напрямку зупинки (Залізничний вокзал). Далі сісти в маршрутку № 115 (час очікування маршрутки на зупинці може зайняти у вас 10 хвилин) і відправитися в напрямку зупинки "Апеляційний Суд" (приблизний час у дорозі 4 хвилин). Від зупинки пройти 150 метрів (3 хвилин) в напрямку Кафедрального собору Різдва Пресвятої Богородиці (вул. Велика Перспективна, 74). Так само до собору можна дістатися і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Кіровоградська область
Contact number
Початок будівництва: 1805 року
Кінець будівництва: 1812 року
УПЦ МП
Архітектурний стиль