Маєток Ганських - Верхівня

Надіслав: admin , дата: нд, 29.01.2017 - 19:50

Верховна палац Ганський (музей Бальзака)
Селище Верхівня розташований в Ружинському р-ні Житомирської області. Відомий і цікавий своїм палацом. Палацом колишньої садиби польських аристократів графів Ганських.
Верхівня перебувала у володінні різних польських шляхетських родів, в XVII ст. селищем і околицями володіли Любомирські, але після їх зубожіння, в середині XVIII ст., Верхівня була надана в оренду шляхтичу Яну Ганський.
У 1780 році Ян Ганський викуповує садибу і передає її своєму синові Вацлаву Ганський. Ну а вже Вацлав створив у Верхівні досконалий садибно-парковий ансамбль, в дещо зміненому вигляді ми можемо побачити його і сьогодні.
Садиба складається з палацу в стилі ампір площею 2077 кв. м., двох одноповерхових флігелів, родинної церкви, винного льоху, різних господарських будівель і парку.

Один з флігелів - кухня, поєднана з палацом підземним переходом, яким слуги носили страви в їдальнях панського будинку. Підземний хід також було прокладено в каплицю з родинною усипальницею Ганських.
Взагалі Вацлав Ганський любив підземні ходи. Він навіть влаштував для своєї дружини Евеліни Ганської підземний хід до її особистої купальні в великому ставку, навпроти палацу. Підземний хід був обкладений цеглою, виходив за гранітний паркан, що оточував палац, і виводив в купальню, дно якої було викладено тесаними дубовими колодами.

Прекрасний парк, який був розбитий за палацом, зливався з лісом. Поруч був ретельно підібраний сад, який доходив до широкого яру, до речі, штучного. Він був вручну викопано кріпаками. Через яр був перекинутий арочний місток, недалеко від якого на схилі стояв так званий "мисливський павільйон". Багато років він служив квартирою сімейного лікаря Ганських Адольфу Кноте. У глибині парку розміщувалася оранжерея, перед якою росли безліч різновидів квітів, також суконна фабрика, яка виробляла "десять тисяч штук сукна на рік".
Вацлав Ганський мав 21 тис. Гектарів землі і більше три тисячі кріпаків. Він виконував обов'язки предводителя волинської шляхти, був магістром масонської ложі в Житомирі. Після одруження в 1819 році він подарував Верховню своїй дружині Евеліні.

Після смерті дочки Евеліни Анни Мнішек, садиба переходить у володіння Адама Ржевуського. Він був останнім володарем Верхівні. Потім була революція 1917 року і громадянська війна. Під час тих подій, звичайно ж, садиба була розграбована. Був розкритий сімейний склеп Ганських / Ржевуських. Але мародерів самі селяни вбили. Куди поділися речі зі склепу невідомо. Вхід в склеп, який розміщувався під сімейної церквою замурували. Саму ж каплицю після відкриття на території садиби в 1921 році Агрошколи перетворили в спортзал.

Можливо, розміщення в садибі Агрошколи і врятувало палац від знищення. У 1932 році створюється агротехнікум, в 1959 році, коли відзначалася 160-а річниця з дня народження Оноре де Бальзака, у Верхівні створили кімнату-музей, яка на громадських засадах діяла до 1995 року.
Палац Ганських у Верхівні внесений до державного реєстру національного культурного надбання України.

Зараз тут розміщується Верхівнянський філія Житомирського агротехнічного коледжу. Директор філії Володимир Гнатович Чернега, людина неординарна і дуже цікавий. Завдяки його ентузіазму і навіть одержимості в палаці створено музей Бальзака. Силами викладачів і студентів коледжу відремонтовані приміщення садиби, впорядкований парк, розчищено підземний хід з однієї з флігелів до палацу. Була відновлена ​​церква, деякий час навіть стояла без даху. Відкрито вхід до родинної усипальниці. Все-таки вандали залишили неушкодженими чотири поховання.
Звичайно ж, не вистачає професійних реставраторів. Але те, що роблять молоді студенти коледжу заслуговує на велику повагу. Але головне що, пан Чернега сповнений оптимізму. У його планах розширення музею Бальзака, який сьогодні складається з трьох кімнат. Можливо колись він дійсно перетворить весь маєток і парк на "музей Любов".

Час роботи:
- Понеділок - П'ятниця: 10: 00-18: 00, вихідні - Субота, Неділя.

Контакти
Область
Житомирська область
Контактний номер