Спасо-Преображенський собор - Суми

Головне фото
Спасо-Преображенський собор - Суми

Спасо - Преображенський собор в Сумах притягне Ваш погляд, в якій би частині міста Ви не знаходилися. Краса і велич цього храму не може залишити байдужим нікого. Він заворожує і захоплює одночасно. Змішання різних архітектурних стилів, таких як бароко, ренесанс і класицизм, додало йому риси неповторності і унікальності.

У 1776 році був закладений перший камінь майбутньої святині. Будівництво храму тривало до 1788 року. Згодом Спасо - Преображенський собор в Сумах піддався руйнувань, і в 1882 році було прийнято рішення про його капітальної реконструкції, яка проходила під керівництвом М. Ловцова. Сумські купці Микола і Дмитро Суханови виступили меценатами в цьому богоугодну справу. До будівлі собору прибудували 56 метрову дзвіницю, на якій встановили замовлені в Англії куранти, а триметрові скульптури восьми апостолів і євангелистів, що підносяться над собором і дзвіницею, немов німі варти, охороняють його спокій.

Спасо-Преображенський собор
Внутрішнє оздоблення храму не поступається його зовнішню красу. Чудова розпис стін і склепінь храму, художнє різьблення по мармуру заворожують і приводять у захват. На окрему увагу і захоплення заслуговує іконостас. Він виконаний з білого граніту і малахіту. Передати словами цю красу неможливо, її необхідно побачити.

Спасо - Преображнскій собор собор в Сумах є володарем двох святинь - чудотворної ікони Тихвінської Божої Матері і чудотворної ікони Корсунської Богоматері, захисниці і покровительки міста. Сьогодні це діючий храм, що належить Українській Православній Церкві Московського Патріархату.

Історія створення Спасо-Преображенський собор В Сумах

      Суми ведуть свою історію з 1652, коли на берегах Псла осіли селяни, які тікали від полум'я Визвольної війни. У 1653-1658 рр. тут, в дубовому лісі в гирлі річки Сумка, за московським царським указом під керівництвом воєводи Кирила Арсеньєва звели фортецю, оточену насипними валами і ровом, фрагменти яких збереглися до наших днів. Першу дерев'яну соборну церкву Преображення Господнього на кріпосної території заснували в 1653, але вона згоріла через чотири десятиліття. На її місці з'явилася нова, теж дерев'яна, але і її забрав міської пожежа в середині XVIII ст.

      Кам'яний собор на кошти Якова Шубского, Євдокії Парафіевой і Федора Філоненко почали зводити в 1776, а освятили в 1788 р Спочатку храм мав два поверхи - на нижньому знаходився престол Преображення Господнього, а на верхньому - Благовіщення Богородиці. У 1797 неподалік собору заклали кам'яну дзвіницю (архітектор Петро Ярославський), але незабаром її розібрали. Втім, собор також спіткала нелегка доля: прогресувала деформація склепінь, тому в кінці 1850-х років його перебудували з двоярусною в одноповерхову. Протягом 1882 - 1892 рр. на кошти сумського купця і церковного старости собору Димитрія Суханова за проектом архітектора Михайла Ловцова провели радикальну реконструкцію, по якій Преображенський собор в Сумахзначітельно розширили, а прибудована в 1885 висока дзвіниця зробила його важливою віхою в ландшафті міста.

Архітектура Спасо-Преображенський собор В Сумах

      П'ятиярусна дзвіниця Спасо-Преображенського собору висотою 56 м - найпомітніша складова храму домінує в міській забудові центральної частини Сум. Спорудження з увігнутими гранями межує з собором із заходу під кутом, вирівнюючи свій парадний фасад по головній (нині пішохідної) вулиці міста.

      На нижньому ярусі дзвіниці обладнано головний вхід в собор, наступні три яруси з високими арочними прорізами пристосовані для дзвонів і фланковані пучками колон коринфського ордера, а на п'ятому ярусі в 1884 встановили привезені з Англії годинник. Вінчає дзвіницю Спасо-Преображенського собору, чітко підкреслену наріжними чорними статуями апостолів, плоский позолочений купол складної конструкції з хрестом.

      Зараз Спасо-Преображенський кафедральний собор в Сумах, який отримав статус пам'ятника архітектури національного значення, має парадно-святкового вигляду. Він є головним регіональним храмом Сумської єпархії Української православної церкви.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Керуюча організація
УПЦ МП
Місця України

Адреса

google карта
Контактний номер
Будівництво
Початок будівництва: 1776 року
Кінець будівництва: 1788 орку
Область
Сумська область