Гусятинська синагога - Тернопільска область

Головне фото

Історія виникнення Гусятинський синагоги
Представники багатьох знатних родів польської шляхти свого часу володіли Гусятином, але майже всі найстародавніші тут культові споруди з'явилися за Калиновських. Перша згадка про місцевій єврейській громаді датується одна тисяча п'ятсот сімдесят сім роком, а оборонна, вціліла до наших днів, синагога на високій терасі правого берега Збруча, на думку фахівців, з'явилася в першій половині XVII століття або в 1654, а подібного сучасного вигляду набула, ймовірно, в 1690 -е роки. Відомо, що за часів Хмельниччини козаки кілька разів руйнували єврейський ділянку оборони міста, спалюючи Гусятинську синагогу, а в 1670-1680-і роки Гусятин, як і значну частину Поділля, окупували турки, які не дуже шанували невірних.

Молитовний зал у Гусятинської синагоги

Саме в кінці XVII століття в головному триярусному обсязі святині влаштували великий молитовний зал, для чого початкові бійниці другого і третього оборонних ярусів розтесали на готичні вікна кілька метрів заввишки. Молитовний зал в Гусятинської Синагозі висотою майже 14 м мала склепінчасте перекриття з глибокими стрілчастими розпалубками на білокам'яних різьблених консолях. У східній стіні зали влаштували (фрагментарно вцілілу) прикрашену ліпним декором нішу для зберігання Тори, перед якою був вівтар.

Гусятинська синагога за часів речі посполитої

Після другого поділу Речі Посполитої (1793) місто на обох берегах Збруча, а з ним і його потужну юдейську громаду, був розділений по річці на два Гусятин. Західна (правобережна) частина, розташована на кілометровому виступі, з трьох боків оточеному річкою, де був центр Гусятина з усіма архітектурними пам'ятками, дісталася Австрійської імперії. Східна (лівобережна) частина, немов підковою огинає старе місто, - Російської імперії.

Гусятинська синагога за часів першої світової війни

За часів Першої світової війни всі Гусятинський єврейські будівлі були зруйновані. Стара синагога була сильно пошкоджена: впали дах і бічні склепіння, частково були знищені аттик і інтер'єри.
У 1920-х роках святиню реставрували і одноярусна західна прибудова набула високого односхилої черепичним даху.
Під час Великої Вітчизняної війни Гусятинська синагога постраждала ще більше: було зруйновано західну частину споруди, майже повністю знищено склепіння і північну двоповерхову школу для хлопчиків. У повоєнні роки під час консерваційно-реставраційних робіт (архітектор Маріоніла Говденко) відбудували західний фасад основного обсягу й інтер'єр зі склепіннями, а західна і північна прибудови повстали одноярусними з ефектною терасою, в архітектурних формах, близьких до початку XX століття. Згодом, в синагозі розмістив невибагливу експозицію місцевого краєзнавчого музею, а в останні роки оточена диким парком божниця здається кинутої напризволяще і повільно занепадає.

Як дістатися до Гусятинського СИНАГОГИ

З автовокзалу міста Тернопіль (вул. Живова, 7) регулярно відправляються маршрутки в напрямку смт. Гусятин (вартість проїзду 38-42 грн). Так само Ви можете дістатися до Єзуїтського монастиря (Колегіуму) в Кременеці та на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- цілодобово

Контакти
Область
Тернопільська область
Places Ukraine
Будівництво
Початок будівництва: кінець XV — почато XVI століття
Керуюча організація
юдаїзм
Архітектурний стиль
google карта
Надіслав: devoleksiy , дата: ср, 01.02.2017 - 20:56