Синагога - Шаргород

Надіслав: admin , дата: пт, 27.01.2017 - 21:03

Князь Флоріан Шарий - засновник знатного роду Замойських - в 1579 році отримав грамоту польського короля Стефана Баторія і побудував над долиною Мурашки фортеця з п'ятьма вежами і невеликим палацом. Добре укріплене поселення на жвавому торговому шляху з Брацлавщини в Молдавію тягло завзятих людей, і 1588 Шаргород отримав Магдебурзьке право і дозвіл проводити торги і ярмарки. Тому не дивно, що вже через рік в нижній, південно-східній частині центру міста, на схилі долини річки єврейська громада Шаргорода побудувала святиню оборонного характеру, яка і є найдавнішою нині існуючої кам'яної Шаргородської синагогою на території України.

Першими зруйнували Шаргород козаки в 1595, потім вони ще двічі захоплювали місто під час Визвольної війни. В останній чверті ХВІІ в., Коли Поділля було під владою Османської імперії, турки, віддаючи належне торговому значенню Шаргорода, перейменували його в Кучук-Стамбул (Малий Стамбул). Тоді мавританські мотиви в архітектурній обробці синагоги так сподобалися мусульманам, що вони влаштували в ній мечеть.

Архітектура Шаргородський синагоги

Шаргородська синагога неодноразово була дуже мінлива реконструкції. Так, уздовж західної стіни всередині молитовної зали зробили галерею, на яку вели сходи з вестибюля в товщі стіни, а далі вузькі потаємні сходи - на дах, звідки здійснювалася оборона святині. Згодом перед парадними (західної) стіною синагоги спорудили додаткову, а в утвореному між ними просторі облаштували чотири молитовні (по дві з кожної сторони, одна над іншою). Місцеві жителі не без гумору називали нові прибудови «кишенями жилетки».

Шаргородська синагога - памятник архітектури національного значення

У 1930-і роки Шаргородської синагоги перетворили в зернодробарку, в повоєнний час під склепіннями синагоги працював завод з виготовлення соків, морсів та інших безалкогольних напоїв. Виробничі потреби не сприяли збереженню інтер'єрів і фасадів синагоги, і вона значною мірою втратила первісний вигляд, зруйновано було північну прибудову. Зараз тільки статус архітектурної пам'ятки національного значення і, можливо, генетична пам'ять жителів Шаргорода дозволяють старої синагоги України зберігати відносно пристойний вигляд.

Особливий колорит колишньому єврейському містечку Шаргороді, крім найдавнішої синагоги (яка була центром не тільки релігійної, але і суспільного життя, де молилися і слухали проповіді, судили і дискутували і т.п.), в даний час додає представлена ​​не тільки на Поділлі, а по всій Україні так звана містечкова забудова. І хоча майже всі євреї з Шаргорода поїхали, релікти містечкової забудови ще дозволяють на ментальному рівні відчути атмосферу єврейського містечка.

Як дістатися до Шаргородського синагоги

Від Хмельницького шосе, 107 (Автостанція Вінниця 2) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Шаргорода (вартість проїзду 47 грн). Відстань 78 км. Так само Ви можете дістатися до Шаргорода і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Вінницька область
Заснування: 1589 року