Покровський собор - Харків

Головне фото
Покровський собор - Харків

Історія виникнення церкви Покрова Пресвятої богородиці в Харкові
      Кам'яну парафіяльну церкву Покрови Пресвятої Богородиці, освячену в 1689 р митрополитом брянським Авраамом, на березі Лопані побудували козаки з невеликого поселення неподалік Харківської фортеці. На думку знавців, будував храм той самий невідомий зодчий, що за п'ять років до того побудував Преображенський собор в Ізюмській фортеці. За вказівкою царя Петра I, який відвідав Харків в 1709, фортеця розширили на північ, і Покровський храм виявився на її території.

Свято-покровський чоловічий училищному монастир у Харкові

      У 1726 в Харкові заснували Свято-Покровського чоловічого монастиря училищна монастир з колегіумом - перший вищий навчальний заклад на лівобережних українських землях. Так з 1729 р Покровська церква стала одночасно монастирської (верхній храм) і коллегіумной. Спорудження з її конструктивними особливостями відремонтували, інтер'єри прикрасили, а в 1732 на дзвіниці встановили масивний дзвін вагою понад півтори тонни.

Архітектура Покровського собору у Харкові

      На рубежі XVIII-XIX ст. верхню церкву перетворили на кафедральний собор, а нижня залишилася коллегіумной. У монастирській ризниці зберігалися цінні церковні раритети, серед яких були напрестольне Євангеліє, хрести, свічники і т.д., а в усипальниці ховали відомих священнослужителів і шанованих міських мирян.
      У наступному столітті кафедральний Покровський собор щільно обступили нові споруди монастирського подвір'я і він зазнав власних прибудов. У 1820-х роках біля північного фасаду з'явився новий Архієрейський будинок, з'єднаний з собором переходом, а побудована трапезна з'єднала храм з дзвіницею.

      Через двадцять років кафедру перенесли в Успенський собор, а заново розписаний Покровський перетворили в Хрещатому церква Архієрейського будинку. У 1870-х роках розширили трапезну, перебудували сходи на другий поверх і влаштували хори. Ще через чверть століття Покровський собор остаточно затиснули серед новобудов чернечого двору, що встав впритул до південного фасаду Озерянської церкви.

Занепад Свято-покровського монастяря у Харкові

      На початку 1920-х років Свято-Покровський монастир ліквідували, а в його будівлях розмістили музейні колекції та інші організації. Занедбаної Покровської церкви в 1960-х роках вирішили повернути первісний вигляд XVII ст., Для чого розібрали пізні добудови: трапезну між церквою і дзвіницею, переходи до Архієрейського дому і Озерянської церкви. Роботи повільно тривали до 1992 року, поки комплекс споруд повернули Церкви. Зараз ретельно відновлений Покровський соборявляется головним храмом Свято-Покровського чоловічого монастиря - історичного духовно-просвітницького центру Слобідської України в самому серці Харкова, який підпорядкований Харківській єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Покровського собору у Харкові

      Від Залізничного провулку (центральний ж / д вокзал в Харкові) необхідно пройти 610 метрів в напрямку вулиці Кокчетаевской (приблизний час у дорозі 7 хвилин). Далі сісти в маршрутне таксі № 40е (час очікування маршрутки на зупинці може зайняти у вас 12 хвилин) і відправитися в напрямку станції метро «Центральний ринок» (приблизний час у дорозі 4 хвилини). Далі спуститися в метро, ​​сісти в поїзд, який рухається в напрямку станції метро Площа Конституції. Потім вийти з метро, ​​пройти 280 метрів в напрямку Покровського собору (вулиця Університетська, 6). Так само до собору можна дістатися і на автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Керуюча організація
Українська православна церква (Московський патріархат)
Місця України

Адреса

google карта
Контактний номер
Будівництво
Початок будівництва: 1689 року
Кінець будівництва: 1689 року
Архітектурний стиль
Область
Харківська область