Перейти до основного вмісту

Преображенський собор - Болград

Надіслав: admin , дата: ср, 01.02.2017 - 17:32
Image
Преображенський собор - Болград

Преображенський собор - Болград
Після чергової російсько-турецької війни (1806 - 1812) Бессарабію приєднали до Російської імперії, тоді і почалося заселення її південній частині жителями центральних губерній та іноземними поселенцями. У 1812 задунайські болгари біля Троянова Валу на лівому березі річки Великий Ялпуг заснували село Табаки, що незабаром стало своєрідним центром поселень болгарської діаспори. У 1821 на 5 км південніше, в гирлі річки, за пропозицією головного попечителя про іноземних поселенців Південного краю Росії генерала Івана Інзова почали будувати місто Болград.

Історія виникнення Преображенський собор у Болграді

      Місто швидко ріс, багатіли його жителі, і в 1833 в його центрі за проектом архітектора Авраама Мельникова почалося будівництво величного Болградського Преображенського собору, загальною площею 2000 м2. Ідея спорудження храму виникла ще за часів заснування міста, і для її реалізації витратили колосальні кошти болгарської громади. Російський уряд на будівництво храму не дало жодного рубля, і тільки після закінчення імператор Микола I подарував собору дюжину дзвонів різного звучання, в тому числі і головний дзвін.

Архітектура трьохпрестольної Преображенський собор у Болграді

      Трьохпрестольний Преображенський собор висотою 50 м в стилі російського ампіру вийшов на славу. Як і було задумано, він став висотним орієнтиром Болграда і його околиць. З моменту освячення собору служба тут велася на болгарському, румунському та російською мовами, а у вівтарі храму зберігався царський указ від 29 грудня 1819 про привілеї болгарським переселенцям: Болградський собор за значенням прирівнювали до собору Святого Олександра Невського в Софії.

Інтер'єр Преображенський собор у Болграді

      Інтер'єри Преображенського собору в Болграді в 1912-1914 рр. розписував Павло Піскарьов, який в той же час працював і в головному храмі Ізмаїла. Згідно з давньою православною традицією, автор зобразив у куполі Спасителя-Вседержителя з хрестом і сувоєм в руках, який спрямовує на шлях до істини.

      У простінках вікон подкупольного барабана художник намалював образи дванадцяти апостолів, в парусах - євангелістів, а на стінах і склепіннях - сцени зі Старого та Нового Завітів. Тоді ж вирізали і покрили сусальним золотом іконостас головного вівтаря собору, а бічні іконостаси (північний - архістратига Михаїла і південний - святого Іоанна Предтечі) зробили ще в XIX в. Зараз Болградський собор Святого Преображення Господнього є архітектурною пам'яткою національного значення, якої печеться Одеська єпархія Української православної церкви.

Як дістатися до Спасо-Преображенського собору в Болграді

      Від вулиці Колонтаївській, 58 (Автостанція в Одесі) регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку м Болград (вартість проїзду 145 грн). Відстань 234 км. Так само Ви можете дістатися до Болграда і на власному автомобілі. Розрахувати маршрут Ви можете тут

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Архітектурний стиль: російський ампір, класицизм
Будівництво: 1833—1838 роки
Автор проекту: Авраам Мельников
Керуюча організація: УПЦ
Україна, Одеської області, місто Болград, проспект Леніна
Одеська область