Перейти до основного вмісту

Спасо-Преображенський собор - Кропивницький

Надіслав: admin , дата: вт, 31.01.2017 - 00:51

Спасо-Преображенський собор - Кропивницький
      Ще за часів будівництва фортеці Святої Єлизавети на береги Інгулу потягнувся торговий люд, і влітку 1755 її комендант Олексій Глєбов доповідав начальству про побажання прибулих розкольників селитися в межах фортеці. Згодом вони заселили кріпосної форштадт (тобто передмістя) на пологом, протилежному від фортифікації, березі Інгулу і навпаки фортечних валів (на місці сучасного Спасо-Преображенського собору) побудували невелику дерев'яну церкву, парафіянами якої спочатку були старообрядці.

Історія виникнення Спасо-Преображенський собор у Кіровограді

      Розкольники заселяли хутора навколо фортеці Святої Єлизавети і згодом сумлінною працею перетворювали їх в багаті слободи, мали багаті храми з цінними предметами культу, рукописними богослужбовими книгами. Старообрядці на берегах Інгулу склали перше купецькийпрошарок і вважалися купцями місцевої фортифікації.

      У 1798 розкольницький храм згорів, і за рік на цьому місці за проектом Кіндрата Парфенова почали будувати кам'яну п'ятикупольним двоповерхову церкву. Достеменно невідомо, чи план споруди був помилковим, то чи будівельник виявився шахраєм, але храм незабаром розвалився. Згодом, на початку 1810-х років, знову взялися будувати (а власне перебудовувати) кам'яну одноповерхову трибанну церква, яку в 1813 освятили як Спасо-Преображенський храм. До 1850-1860-х років переважна більшість єлисаветградських старообрядців перейшли до традиційного православ'я, передавши в Преображенський храм багато своїх церковних цінностей, зокрема старі ікони, цінні предмети богослужіння тощо.

Мощі Києво-Печерської лаври у Спасо-Преображенському соборі у Кіровограді

       Зараз в Спасо-Преображенському соборі зберігаються фрагменти мощей святих Києво-Печерської лаври та Миколи Чудотворця, а серед численних древніх образів, в багатьох кіотах прикрашають стіни храму, на почесному місці стоїть кіровоградська святиня - ікона Божої Матері «Єлисаветградська», яка є покровителькою та заступницею міста.

Відродження Спасо-Преображенського собору

       За радянських часів Спасо-Преображенський собор закрили, він довгі роки стояв порожнім, а в 1965 р під його склепінням розмістила експозицію міська картинна галерея. Перші напівлегальні богослужіння після довгого небуття почалися в соборі в 1991, а через рік давній храм повернули православній громаді. Згодом навпроти парадного фасаду собору з'явилася кам'яна двох'ярусна, Гранована в плані дзвіниця в неокласичному стилі, пам'ятник на честь 2000-річчя Різдва Христового, а двір навколо храму перетворився в райські сади з екзотичними рослинами, парковими гірками, фонтанами і скульптурами. Після тривалих відновлювально-реставраційних робіт в 2000-х роках Спасо-Преображенський собор Кіровоградської єпархії Української православної церкви зустрів парафіян.

Як дістатися до Спасо-Преображенського собору в Кіровограді

       Від вулиці Поповича, 1 (центральний ж/д вокзал в Кіровограді) необхідно пройти 110 метрів (2 хвилини) в напрямку зупинки (Залізничний вокзал). Далі сісти в маршрутку № 108, 115 (час очікування маршрутки на зупинці може зайняти у вас 6 хвилин) і відправитися в напрямку зупинки "УТО" (приблизний час у дорозі 4 хвилин). Від зупинки пройти 390 метрів (5 хвилин) в напрямку Спасо-Преображенського Собору (вул. Преображенська, 22). Так само до собору можна дістатися і на власному автомобілі.

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8:00 - 18:00

Контакти
Область
Кіровоградська область
Контактний номер
Кінець будівництва: 1813 року
УПЦ МП
Архітектурний стиль