Спасо-Преображенський Мгарський монастир

Надіслав: admin , дата: ср, 25.01.2017 - 11:54

Давню легенду про сон княгині Вишневецької (сестри митрополита Петра Могили) розповів в повісті «Близнюки» Тарас Шевченко: їй нібито наснилося перебування в раю, звідти її вивели ангели зі словами, що потрапити сюди вона зможе тільки після того, як за свій рахунок побудує храм Божий в своїх володіннях на Мгарської горі, в декількох кілометрах на північний схід від Лубен. Перший Спасо-Преображенський Мгарський собор освятили в 1628. Спочатку все монастирські будівлі були дерев'яними, а зводити комплекс кам'яних монастирських споруд почали в 1680-і роки на південному відрогу плато правого берега долини річки Сула, біля гирла її десятикілометрового припливу Малинівка.

      У 1684 за ініціативою гетьмана Івана Самойловича розібрали старий - дерев'яний - Спасо-Преображенський собор і посеред монастирського двору побудували кам'яний. Автором проекту і першим будівельником був Йоганн-Баптист Зауер (перед цим він підняв Троїцький собор Чернігова), допомагав йому Мартін Томашевський, а завершував роботи майстер Опанас Пирятинський.

Пожежа в Спасо-Преображенському Мгарському монастирі

      Собор спіткала нелегка доля: в 1728 обвалився центральний купол разом з частиною склепінь. За рік храм відбудували, але в 1736 велика пожежа пошкодив Спасо-Преображенський Мгарський монастир і знищила всі дерев'яні будівлі монастиря. Собор відновили: зменшили кількість куполів з семи до п'яти, перебудували західний притвор, покрили фасади барельєфами з рослинним орнаментом - і заново освятили в 1754 р

Архітектура Спасо-Преображенського Мгарського монастиря

      Найбільшого світанку обитель досягла в XVIII в. Тоді її ансамбль складався з виниклих в різний час кам'яних Спасо-Преображенського Мгарського монастиря, келійного корпусу, стіни навколо чернечого двору, дзвіниці, будинку архімандрита, приміщення для паломників і теплою Благовіщенській церкві. Колись головні ворота на території монастиря були в триярусній дзвіниці, врізаної в периметр стіни. Будівництво вежі з послідовним зменшенням площі і висоти ярусів почалося в 1785 і з перервами тривало до 1844 р Перший ярус являє собою в плані квадрат із закругленими кутами, його фасади оформлені чотириколонними дорическими портиками з трикутними фронтонами. Верхні, циліндричні в плані ярусу прорізані високими арочними прорізами, фланкованої спареними іонічними (у другому ярусі), коринфськими (в третьому) колонами. Увінчана дзвіниця напівсферичним куполом.

Спасо-преображенський Мгарського чоловічий монастир

      Закритий в 1930-х роках монастир повернули в лоно православ'я на початку 1990-х років. Зараз відроджений, один з найдавніших і найбільш шанованих, Спасо-Преображенський Мгарський чоловічий монастир є архітектурною перлиною національного значення і підпорядкований Полтавської єпархії Української православної церкви.

Як дістатися до Спасо-Преображенського Мгарського монастиря

      Від Московської площі, 3 (Автостанція в Києві) або від Видубичів регулярно відправляються маршрутні таксі в напрямку міста Лубни (вартість проїзду 99 - 114 грн). Відстань 203 км. Далі від Лубен до Мгарського монастиря можна дістатися або на таксі, або на власному авто. Розрахувати маршрут

- Ціна: безкоштовно

Час роботи:
- Пн - Нд: 8: 00-17: 00, вих. - Пор.

Контакти
Україна, Полтавська область, Лубенського району, село Мгар
Область
Полтавська область
Контактний номер